Faculty and Staff

Administration

(801) 465-6015
Kevin Mecham
Principal
(801) 465-6015
Tammy Halcrow
Assistant Principal
Students L-Z
(801) 465-6015
Chris Killpack
Dean of Students
Students A-K

Office Staff

Becca Bennett
Attendance Secretary
Angee Paxton
Tracking Coordinator
Laurel Spencer
Secretary
Penny Wilson
Finance Secretary

Custodial

Tanner Gull
Head Custodian
Richard Oman
Night Custodian

Counseling

(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX
Brandi Adams
Counselor (A-D)
(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX
Justin Brooks
Counselor (S-Z)
(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX
Graycee Elliott
Counselor (E-K)
(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX
April Mangum
Counselor (L-R)
(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX
Linda Vellinga
Registrar/Counseling Secretary

Arts Department

Pamela Tseu
Drama Teacher
A159
Tanner Last
Band
Band/ Orchestra Room
Carlie Balls
Music Technician
Band/Orchestra Room
Christi Petrucka
Orchestra
Band/Orchestra Room
Stephanie DeGraffenried
Dance
Activity Room
Lynelle Flake
Art
C73
Kyle Vincent
Art
E91
Kaci Whitby
Choir/Drama
A20

Career/Technical Education

Angela Bates
Foods
C66
Diana Hall
Clothing / History
C60/ C62/D151
Howard Houston
Ag. Science
E83
Terry Hunter
CTE
Wood Shop
Kayci Couch
Digital Literacy/ Foods
B53a/C60
Travis Young
ESL/Tech Ed
E89

Language Arts / World Languages

Janika Prestwich
English Teacher
Kimberly Hodson
English Teacher
Graciela Bartholomew
Spanish
C78
Pam Doak
English
B52
Lexi Jackman
English
C76
Diana Lees
English
B50
Mariah Michaels
English
B59
Ryan Mormann
English
B48

Social Studies/ History

Hannah Yergensen
History Teacher
Tami Bird
History
D135
Mark Davis
History/World Civilization
C118
Kristina Hansen
US History
B53b
Jordan Smith
Social Studies
D149
Hannah Tervort
History
D137
Lyle Ward
History/Geography
D147

Mathematics

Denise Cope
Math
B107
Maggie Hansen
Math
B54
Cortney Miller
Math
C75
Donald Smith
Math
D136
Linda Wagner
Math
D148
Mattie Wood
Math
B111

Library Media Center

Kaylan Johnson
Library Media Specialist
Media Center

Physical Education

Eric Archer
Physical Education
E86
Kristen Averett
Health
Port 4
Jennifer Braithwaite
Physical Education
Main Gym/E88/Activity Rm
Stephanie DeGraffenried
Dance
Activity Room
Scot Moldenhauer
PE
Todd Pyne
Health Teacher
Justin Thornton
Health/PE
Weight Room / Port 2/E88
Aly Tingey
Health / P.E.
Port. 3/Main Gym

Science Department

Stephanie Anderson
Science
Ext. 1622
C122
Jilyan Bulkley
Science
D133
Mike Farley
Science
C126
Ben Gowans
Science
C119
Logan Peterson
Science
B112
Phillip Sorensen
Science Teacher
Kirk Wright
Science
C67

Special Education

Bobette Bridenbaugh
Severe/Profound
C61
Spencer Evans
Resource
B108, B111
Kaelin Glassford
Resource
B108, B111
George Huezo
Resource
B108, B111
Kristin Triplett
Resource
B108, B111

Student Services

Anna Bishop
Speech Pathologist
Jordan Goodman
Psychologist
Janet Shakespear
School Nurse

Technicians

Arena Jarvis
Sp. Ed. Technician
Marcie Judd
Sp. Ed. Technician
Leilani Lord
Student Advocate
A22
Diane Martin
School Within a School Coordinator
Megan Muhlestein
Student Advocate
A22
Gretchen Powell
Sp. Ed. Tech
Rachell Reilly
ESL/Translator/Peer Leadership
Port 1
Shauna Walker
Sp. Ed. Tech

Lunch

Jeanni Callaway
Lunch Supervisor
(801) 465-6019
Cafeteria
Aurelia Cardenas
Lunchroom
Annette Critchlow
Lunchroom
Victoria Martinez
Lunchroom
Sarah Snelson
Lunchroom
Stephanie Syme
Lunch Finance
(801) 465-6019
Cafeteria
Alicia Wilson
Lunchroom