Faculty and Staff

Administration

(801) 465-6015

Jesse Sorenson
Principal
Ext.1405
Room: Office
Cheri Campbell
Assistant Principal
Ext. 1406
Room: Office
Tammy Halcrow
Dean of Students
Ext. 1402
Room: Office

Arts Department

Carol Gregory
Drama
Room: 159
Christi Petrucka
Orchestra
Ext. 1659
Room: A159
Colleen Wilson
Art
Ext. 1591
Room: E91
Connie Ericksen
Band
Ext. 1659
Room: A159
Diana Lees
Music Technician
Ingrid Bolz
Choir
Ext. 1520A
Room: A20

Career/Technical Education

Cortney Pace
Digital Literacy/Math
Diana Hall
Clothing / CTE
Room: C60/C62
Howard Houston
Ag. Science
Ext. 1567
Room: C67
Jim Howell
Computer Technology/CTE
Ext. 1553
Room: B53
Kayci Ogden
Foods/CTE/Careers
Ext. 1568
Room: C68
Lindsy Thomas
Ag Science
Travis Young
Woods/Tech Ed
Ext. 1589
Room: E89

Counseling

(801) 465-6021 / (801) 465-6022 FAX

John Plaisted
Counselor (A-G)
Ext. 1426
Room: B40
Rachel White
Counselor (H-P)
Ext. 1427
Room: B40
Tom Rather
Counselor (P-Z)
Ext. 1611
Room: B111
Linda Vellinga
Counseling Secretary
Ext. 1429
Room: B40

Custodial

Ben Cluff
Head Custodian
Ext. 1490
Pat Spencer
Night Custodian
Ext. 1490

Language Arts

Ale Labrum
Spanish
Debra Hulet
Spanish
Kourtney Amodio
English
Ext. 1554
Leanne Hoffman
English
Ext. 1557
Room: B57
Lexi Jocelyn
English
Ext. 1576
Room: C76
Mariah Michaels
English
Ext. 1552
Room: B52
Millie McGuire
English
Ext. 1522
Room: A22
Pam Doak
English
Ext. 2251
Room: D151
Rachel Holt
English/Keyboarding
Ext. 1550
Room: B50
Susan Frandsen
English
Ext. 1559
Room: B59
Vanessa Gillie
English
Ext. 1575
Room: C75

Library Media Center

Allison Mower
Library Media Specialist
Ext. 1570
Room: Library

Lunch

Jeanni Callaway
Lunch Supervisor
(801) 465-6019
Room: Cafeteria
Caroline Rasmussen
Lunch Finance
(801) 465-6019
Room: Cafeteria

Mathematics

Brie LeBaron
Math
Ext. 1578
Room: C78
Camille Failes
Math
Ext. 1573
Room: C73
Donald Smith
Math
Ext. 1636
Room: D136
Linda Wagner
Math
Ext. 1648
Room: D148
Travis Hatch
Math
Ext. 1696
Room: Port 3
Anne Purcell
Math

Physical Education

Aly Tingey
Health / P.E.
Ext. 1695
Room: Port. 2
Eric Archer
Physical Education
Ext. 1586
Room: E86
Jennifer Braithwaite
Physical Education
Ext. 1529
Room: A29
Justin Thornton
Health/PE

Science Department

Ben Gowans
Science
Jake Corbett
Science
Ext. 1619
Room: C119
Kirk Wright
Science
Mike Farley
Science
Ext. 1633
Room: D133
Shawn Hatfield
Science
Ext. 1626
Room: C126
Shelissa Burnett
Science
Ext. 1612
Room: B112
Stephanie Anderson
Science
Ext. 1622
Room: C122

Secretaries/Technicians

Angee Paxton
Tracking Coordinator
Ext. 1551
Room: B51
Becca Bennett
Secretary
Ext. 1402
Room: Office
Laurel Spencer
Secretary
Ext. 1428
Room: B40
Penny Wilson
Attendance Secretary
(801) 465-6015
Room: Office
Deb Allen
Financial Secretary
Ext. 1403
Room: Office
Florencia Padlock
ESL/Translator/Latinos In Action
Ext. 1548
Room: B48

Social Studies

Clint Olmstead
History
Devan Clayton
History
Ext. 1649
Room: D149
Jordan Smith
Social Studies
Ext. 1637
Room: C71
Lyle Ward
History/Geography
Ext. 1647
Room: D147
Mark Davis
History/World Civilization
Ext. 1618
Room: C118
Rebecca Fenn
History
Ext. 1571
Room: D137

Special Education

Bobette Bridenbaugh
Severe/Profound
Ext. 1561
Room: C61
Diane Martin
Resource Technician
Kalee Simons
Resource
Ext. 1551
Room: B51
Marcie Judd
Resource Technician
Michelle Sepos
Resource
Ext. 1607
Room: B107
Stephanie DeGraffenried
Resource
Ext. 1608
Room: B108
Gretchen Powell
Sp. Ed. tech
Heather Beagley
Special Ed.
Colton Simons
Math/Digital Literacy/Utah Studies
Ext. 1561
Room: C61
Faye Fuller
Severe/Profound Tech.
Ext. 1561
Room: C61
Shauna Walker
Sp. Ed. Tech
Ext. 1561
Room: C61

Speech Pathologist, Nurse, Psychologist

Anna Bishop
Speech Pathologist
Ext. 1440
Room: Office
Laurie Kay
School Nurse
Ext. 1410
Room: B40
Nicholas Baird
Psychologist
Ext. 1430
Room: Office